Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-10-25 11:26:21
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Teoretyczny skład powierza, które z definicji jest mieszaniną gazów, znają już dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Niestety, powietrze to nie tylko tlen, dwutlenek węgla azot i inne gazy występujące w ilościach śladowych. To także drobinki kurzu, pyły zawieszone i wszechobecne alergeny. Te ostatnie w zależności od rodzaju mogą występować sezonowo lub cały rok. Jeśli chodzi o pyły, to ich maksimum przypada w sezonie jesienno-zimowym. W wielu regionach kraju jest bezpośrednio powiązane z sezonem grzewczym, paleniem w piecach drzewem, węglem czy, niestety, śmieciami. I chociaż nie widzimy skutków smogu, to odbija się on negatywnie na naszym zdrowiu.
Zanieczyszczone powietrze w dużym uproszczeniu można nazwać zatrutym. Chociaż nie oddychamy trucizną, to zawartość powietrza przekłada się na nasze samopoczucie. Bóle głowy, bezsenność lub nadmierna senność, poddenerwowanie, przemęczenie, duszności, to najczęstsze objawy związane z przebywaniem w zanieczyszczonym powietrzu. Mogą także pojawić się poważniejsze, których raczej nie wiążemy z tym, czym oddychamy: gorączka, bóle mięśni, skłonność do częstych omdleń. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, warto zaobserwować, czy ich nasilenie nie występuje w określonym miejscu, np. w pracy lub w domu. Jeśli tak – prawdopodobnie nie jesteśmy chorzy, a jedynie odreagowujemy oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.
Jeśli w domu są małe dzieci, o jakość powietrza należy zadbać ze szczególną starannością. Odporność u noworodków i niemowląt dopiero się tworzy, stąd są one bardziej narażone na zgubne skutki złej jakości powietrza. Wdychanie pyłów i alergenów to pierwszy krok do alergii wziewnej, która jeśli nie będzie odpowiednio leczona, może przerodzić się w astmę. Zanim jednak dojdzie do tak nieodwracalnych zmian, będziemy świadkami częstych infekcji u dziecka, utrudniającego sen kataru i kaszlu, częstych płaczów i niepokoju.
Chociaż brzmi to niewiarygodnie, oczyszczacz powietrza to w dużym uproszczeniu odkurzacz, który… odkurza powietrze! Dobry oczyszczacz powietrza usuwa pyły, bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie i alergeny z powietrza. Oczywiście nie zneutralizujemy w ten sposób nieczystości w ogrodzie. Oczyszczacze zostały stworzone i zaprojektowane do pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzają się w biurach i domach. Za ich pomocą oczyścimy jeden pokój lub całe mieszkanie. Wszystko zależy od wydajności urządzenia.
Na rynku znajdziemy wiele różnych oczyszczaczy powietrza. Różnią się nie tylko ceną, ale także wieloma parametrami. Szukając odpowiedniego dla siebie, warto zwrócić uwagę na:
– Wydajność. Podawana jest w metrach kwadratowych. Liczba informuje, jakiej powierzchni pomieszczenie jest w stanie oczyścić oczyszczacz jednorazowo.
– Cena części zamiennych. To ona jest wyznacznikiem całkowitych kosztów użytkowania urządzenia. Warto zwrócić też uwagę na ich dostępność. Tanie odświeżacze importowane do Polski mogą okazać się drogie w użytkowaniu.
– Głośność pracy – lepiej, żeby nie było go słychać, szczególnie jeśli oczyszczacz będzie pracował także w nocy.
– Pobór prądu – im mniej, tym lepiej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.